دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی

گزارش نشست تخصصی مسئولیت و برنامه حاکمیت برای متخصصان ایرانی بازگشته به کشور؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

در راستای اجرای مجموعه رویدادهای متخصصان ایرانی بازگشته به کشور «مابک»، موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان (ایران‌نالج) با همکاری پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف پنلی تحت عنوان «مسئولیت و برنامه حاکمیت برای متخصصان ایرانی بازگشته به کشور؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» در دومین دوره کنفرانس «حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی» در تاریخ 13 بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداو سیما برگزار نمود.

در این نشست مسئولانی از دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امورخارجه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور، دبیر اجرایی کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی، اساتید دانشگاه، فعالان بخش خصوصی، اصحاب رسانه و مابک حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

شرح رویداد:

برنامه این نشست به شرح زیر می‌باشد که در ادامه به تشریح هر قسمت می‌پردازیم:

ردیف شرح برنامه ارائه دهنده
1 پخش کلیپ مهاجرت معکوس
2 برنامه‌ها و دستاوردهای سایر کشورها در استفاده از ظرفیت متخصصان‌شان در خارج از مرزها دکتر بهرام صلواتی
3 مطالبات نخبگان پس از بازگشت به میهن دکتر محمد مروتی
4 زنان و مهاجرت بازگشتی دکتر سعیده سعیدی
4 اقدامات انجام شده و نشده دولت در حمایت از متخصصان تحصیل کرده‌ی خارج از کشور دکتر علی‌مرتضی بیرنگ
5 تکمیل پازل نخبه‌محوری توسط بخش خصوصی مهندس محمود کریمی
6 روایت تجربه مابک دکتر حمیدرضا سلیقه‌راد
7 پنل پرسش و پاسخ آقایان بیرنگ، صلواتی، مروتی، کریمی، خالدان و خانم سعیدی

در قسمت ابتدایی نشست کلیپ مهاجرت معکوس که موضوع مهاجرت را به تصویر می‌کشد، پخش گردید.

سپس جناب آقای مهندس خالدان، مدیرعامل موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان (ایران‌نالج) با شرح مختصری از وضعیت متخصصان ایرانی بازگشته به کشور (مابک) از ضرورت برگزاری و همچنین تشریح برنامه این نشست سخن به میان آوردند.

سخنران بعدی این نشست جناب آقای دکتر بهرام صلواتی، پژوهش‌گر حوزه مطالعات جمعیتی و دانش‌آموخته مدیریت و اقتصاد دانشگاه میلان، برنامه‌ها و تجربیات کشورهای دیگر در زمینه بازگشت مهاجران متخصص به کشورشان را مطرح کردند.

جناب آقای دکتر محمد مروتی، دانش‌آموخته دانشگاه استنفورد و استاد دانشگاه خاتم به بیان چالش‌های پیش‌روی مابک پرداخت و با اشاره به مشکلات معیشتی این افراد، ارائه و تضمین حداقل امکانات را برای بازگشت متخصصان ضروری دانستند.

سپس سرکار خانم دکتر سعیده سعیدی، دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه برمن آلمان و استاد مدعو دانشگاه شهید بهشتی تهران به بیان چالش‌های زنان تحصیل‌کرده در همکاری و جذب در آموزش عالی پرداختند.

سخنران بعدی این نشست جناب آقای دکتر علی‌مرتضی بیرنگ رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ریاست جمهوری، به بیان برنامه‌های حمایتی دولت از مابک پرداختند. ایشان با اشاره به مشکلات موجود، از کاهش 50 درصدی بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال آینده خبر داد.

مهندس محمود کریمی که از فعالان بخش خصوصی می‌باشد به بیان نقش بخش خصوصی در حمایت از مابک پرداخت. ایشان با اشاره به اقدامات بخش خصوصی در به‌کارگیری تجربه و دانش مابک، توصیه کردند که از ظرفیت این افراد در سطوح بالاتری استفاده شود.

در قسمت بعدی این نشست کلیپی از تجربه دکتر حمیدرضا سلیقه‌راد، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات تصویربرداری سلولی مولکولی و معاون بین‌الملل پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات نوین پزشکی از مهاجرت به خارج و بازگشت به کشور پخش گردید که تشویق حضار را در پی داشت.

در پایان این نشست، اعضای پنل به پاسخ‌گویی به سوالات شرکت‌کنندگان در رویداد پرداختند.

جهت دریافت فایل ارائه اعضای پنل اینجا را کلیک نمایید.

طبق نظرسنجی انجام شده از شرکت کنندگان در رویداد نتایج زیر به دست آمد که جهت استحضار به اطلاع می‌رسد.